Vishay/Dale RWR80N15R0DRB12
RWR80N15R0DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N15R0DRB12
Brief Description
RES 15 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N15R0DRB12.pdf
Availability of RWR80N15R0DRB12
QUANTITY
RWR80N15R0DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N15R0DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N15R0DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N15R0DRB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N15R0DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N15R0DRB12 Details Description
Related parts for RWR80N15R0DRB12
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 235MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 2MM TIN 6POS datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V CH 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.2A 115 MOHM datasheet.pdf