Vishay/Dale RWR80N1800DRB12
RWR80N1800DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1800DRB12
Brief Description
RES 180 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1800DRB12.pdf
Availability of RWR80N1800DRB12
QUANTITY
RWR80N1800DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1800DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N1800DRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1800DRB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N1800DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1800DRB12 Details Description
Related parts for RWR80N1800DRB12
LED RED 1/4" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SOCKET HEAD SCREW CAP M6 BLK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80BGA datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 183POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf