Vishay/Dale RWR80N18R2FSBSL
RWR80N18R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N18R2FSBSL
Brief Description
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N18R2FSBSL.pdf
Availability of RWR80N18R2FSBSL
QUANTITY
RWR80N18R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N18R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N18R2FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N18R2FSBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N18R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N18R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N18R2FSBSL
SWITCH ROCKER SPDT 20A 125V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 48A TO-220 datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 2POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
PAC-S400-RV36 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 5KV 7CH 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.6A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 24MM X 4' datasheet.pdf