Nichicon UVZ2F220MHD1TO
UVZ2F220MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2F220MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2F220MHD1TO.pdf
Availability of UVZ2F220MHD1TO
QUANTITY
UVZ2F220MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2F220MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UVZ2F220MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package500
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2F220MHD1TO
Related LinksUVZ2F22, UVZ2F220MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2F220MHD1TO Details Description
Related parts for UVZ2F220MHD1TO
CONN HEADER 32POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
TRANSFORMER FOR MAX 250/251 2mH datasheet.pdf
LENS 2.5" W/ 2.57X.543" WINDOW datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf