Vishay/Dale RWR80N1R00BSBSL
RWR80N1R00BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1R00BSBSL
Brief Description
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1R00BSBSL.pdf
Availability of RWR80N1R00BSBSL
QUANTITY
RWR80N1R00BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1R00BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1R00BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1R00BSBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1R00BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1R00BSBSL Details Description
Related parts for RWR80N1R00BSBSL
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 30POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS STACK R/A datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 10W datasheet.pdf