Vishay/Dale RWR80N1R00FMBSL
RWR80N1R00FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1R00FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1R00FMBSL.pdf
Availability of RWR80N1R00FMBSL
QUANTITY
RWR80N1R00FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1R00FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1R00FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1R00FMBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1R00FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1R00FMBSL Details Description
Related parts for RWR80N1R00FMBSL
IC SERIALIZER 10:1 LVDS 28-SSOP datasheet.pdf
IC MUX RGB HISPEED TRIPLE 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 80W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf