Vishay/Dale RWR80N1R21FSRSL
RWR80N1R21FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1R21FSRSL
Brief Description
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1R21FSRSL.pdf
Availability of RWR80N1R21FSRSL
QUANTITY
RWR80N1R21FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1R21FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1R21FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1R21FSRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1R21FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1R21FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N1R21FSRSL
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMD3 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf