Vishay/Dale RWR80N1R27FSS73
RWR80N1R27FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1R27FSS73
Brief Description
RES 1.27 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1R27FSS73.pdf
Availability of RWR80N1R27FSS73
QUANTITY
RWR80N1R27FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1R27FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N1R27FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1R27FSS73
Related LinksRWR80N1, RWR80N1R27FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1R27FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N1R27FSS73
RES SMD 21 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MAT ESD SAFE BENCH 24"X40' BLUE datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf