Vicor Corporation V110A8T200BF
V110A8T200BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A8T200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8T200BF.pdf
Availability of V110A8T200BF
QUANTITY
V110A8T200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8T200BF
Internal Part NumberEIS-V110A8T200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8T200BF
Related LinksV110A8, V110A8T200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8T200BF Details Description
Related parts for V110A8T200BF
MOSFET N-CH 100V 50A TO-220AB datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 50K EE 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
SW SNAP SPDT ROLLER GOLD QC 250V datasheet.pdf