Vishay/Dale RWR80N2050FRRSL
RWR80N2050FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2050FRRSL
Brief Description
RES 205 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2050FRRSL.pdf
Availability of RWR80N2050FRRSL
QUANTITY
RWR80N2050FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2050FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2050FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2050FRRSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2050FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2050FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N2050FRRSL
CONN HEADER 29POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.67 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf