Vishay/Dale RWR80N24R9FRS70
RWR80N24R9FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N24R9FRS70
Brief Description
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N24R9FRS70.pdf
Availability of RWR80N24R9FRS70
QUANTITY
RWR80N24R9FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N24R9FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR80N24R9FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N24R9FRS70
Related LinksRWR80N2, RWR80N24R9FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N24R9FRS70 Details Description
Related parts for RWR80N24R9FRS70
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V RED datasheet.pdf
KIT BEAGLE BOARD LEGACY REV B datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 MOD RJ45 PLUG datasheet.pdf
RES 448 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf