Vishay/Dale RWR80N26R7FSBSL
RWR80N26R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N26R7FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N26R7FSBSL.pdf
Availability of RWR80N26R7FSBSL
QUANTITY
RWR80N26R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N26R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N26R7FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N26R7FSBSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N26R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N26R7FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N26R7FSBSL
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
IC SCSI 18-LINE TERM 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V C0G 1812 datasheet.pdf
ACCY COVER KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf