Vicor Corporation V110A36E300B
V110A36E300B picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36E300B.pdf
Availability of V110A36E300B
QUANTITY
V110A36E300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E300B
Internal Part NumberEIS-V110A36E300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E300B
Related LinksV110A3, V110A36E300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E300B Details Description
Related parts for V110A36E300B
BATTERY PACK NICAD 4.8V 600MAH datasheet.pdf