Vishay/Dale RWR80N2710FRRSL
RWR80N2710FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2710FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 271 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2710FRRSL.pdf
Availability of RWR80N2710FRRSL
QUANTITY
RWR80N2710FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2710FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2710FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)271
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2710FRRSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2710FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2710FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N2710FRRSL
PILOT LIGHT 12V INCAND SQR BLUE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
INSERT MALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
GDT 400V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 30C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf