Vishay/Dale RWR80N2740FRB12
RWR80N2740FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2740FRB12
Brief Description
RES 274 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2740FRB12.pdf
Availability of RWR80N2740FRB12
QUANTITY
RWR80N2740FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2740FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N2740FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2740FRB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N2740FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2740FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N2740FRB12
SOLDERING TIP datasheet.pdf
IC I2C MUX 2CH 14SOIC datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 10A 2 CIRCUIT datasheet.pdf
MICRO-C PIN RECEPT 3/C datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 23MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT SKT datasheet.pdf