Vishay/Dale RWR80N28R7FRB12
RWR80N28R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N28R7FRB12
Brief Description
RES 28.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N28R7FRB12.pdf
Availability of RWR80N28R7FRB12
QUANTITY
RWR80N28R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N28R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N28R7FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N28R7FRB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N28R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N28R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N28R7FRB12
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 66POS R/A datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf