Vishay/Dale RWR80N2R00FSS73
RWR80N2R00FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2R00FSS73
Brief Description
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2R00FSS73.pdf
Availability of RWR80N2R00FSS73
QUANTITY
RWR80N2R00FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2R00FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N2R00FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2R00FSS73
Related LinksRWR80N2, RWR80N2R00FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2R00FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N2R00FSS73
RES SMD 88.7K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 26POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.95V 500MW SOD80 datasheet.pdf