Vishay/Dale RWR80N3010FRS70
RWR80N3010FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N3010FRS70
Brief Description
RES 301 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N3010FRS70.pdf
Availability of RWR80N3010FRS70
QUANTITY
RWR80N3010FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N3010FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR80N3010FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N3010FRS70
Related LinksRWR80N3, RWR80N3010FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N3010FRS70 Details Description
Related parts for RWR80N3010FRS70
4 CONT RECEPT W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 0.5A 600V MBS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf