Vishay/Dale RWR80S2001BSRSL
RWR80S2001BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2001BSRSL
Brief Description
RES 2K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2001BSRSL.pdf
Availability of RWR80S2001BSRSL
QUANTITY
RWR80S2001BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2001BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2001BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2001BSRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2001BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2001BSRSL Details Description
Related parts for RWR80S2001BSRSL
PC TERM BLOCK 5.08MM 2POS datasheet.pdf
BITS-PH-RED-L datasheet.pdf
IC OUT COMP/OPAMP COMBO 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
PAC-RX3I-RV36-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4500K 3SMD datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 64POS datasheet.pdf