Vishay/Dale RWR80N3830FSB12
RWR80N3830FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N3830FSB12
Brief Description
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N3830FSB12.pdf
Availability of RWR80N3830FSB12
QUANTITY
RWR80N3830FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N3830FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N3830FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N3830FSB12
Related LinksRWR80N3, RWR80N3830FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N3830FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N3830FSB12
CAP CER 33PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES MO 2W 0.36 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO201 datasheet.pdf
FERRITE CORE EPX 250NH T38 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND S-6 BAY SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
82000UF 40V 64X117 85C ST datasheet.pdf