Vishay/Dale RWR80N38R3FRB12
RWR80N38R3FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N38R3FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N38R3FRB12.pdf
Availability of RWR80N38R3FRB12
QUANTITY
RWR80N38R3FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N38R3FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N38R3FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N38R3FRB12
Related LinksRWR80N3, RWR80N38R3FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N38R3FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N38R3FRB12
IC OPAMP ISOLATION 60KHZ 24CDIP datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 40AH datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 279MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 36V 6A datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf