Vishay/Dale RWR80N3R16FSB12
RWR80N3R16FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N3R16FSB12
Brief Description
RES 3.16 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N3R16FSB12.pdf
Availability of RWR80N3R16FSB12
QUANTITY
RWR80N3R16FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N3R16FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N3R16FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N3R16FSB12
Related LinksRWR80N3, RWR80N3R16FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N3R16FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N3R16FSB12
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX LIN BUS 5V/50MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 90FBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf