Vishay/Dale RWR80N43R2BRBSL
RWR80N43R2BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N43R2BRBSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N43R2BRBSL.pdf
Availability of RWR80N43R2BRBSL
QUANTITY
RWR80N43R2BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N43R2BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N43R2BRBSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N43R2BRBSL
Related LinksRWR80N4, RWR80N43R2BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N43R2BRBSL Details Description
Related parts for RWR80N43R2BRBSL
RES SMD 56 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC DUAL NANOPWR COMP 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3F datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMP datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI 16TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 23.52MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf