Vishay/Dale RWR80N43R2FRB12
RWR80N43R2FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N43R2FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N43R2FRB12.pdf
Availability of RWR80N43R2FRB12
QUANTITY
RWR80N43R2FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N43R2FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N43R2FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N43R2FRB12
Related LinksRWR80N4, RWR80N43R2FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N43R2FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N43R2FRB12
IC REG SWTCHD CAP INV 80MA 8CDIP datasheet.pdf
ADM10T/AE10M/ADM10T datasheet.pdf
FERRULE 1.5MM 16 BLK 1 = 500PCS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 16IN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ8 8S OLIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG WHT/RED 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf