Vishay/Dale RWR80N4750FRB12
RWR80N4750FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N4750FRB12
Brief Description
RES 475 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N4750FRB12.pdf
Availability of RWR80N4750FRB12
QUANTITY
RWR80N4750FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N4750FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N4750FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N4750FRB12
Related LinksRWR80N4, RWR80N4750FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N4750FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N4750FRB12
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SO datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 680NH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS UNSHD VERT T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
10' 16/3 SJTW ORANGE OUTDOOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf