Vishay/Dale RWR80N47R5FRRSL
RWR80N47R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N47R5FRRSL
Brief Description
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N47R5FRRSL.pdf
Availability of RWR80N47R5FRRSL
QUANTITY
RWR80N47R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N47R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N47R5FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N47R5FRRSL
Related LinksRWR80N4, RWR80N47R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N47R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N47R5FRRSL
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
KIT CONN MINI-FIT JR 2 CIRC VERT datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
PAC-S300-HE10-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf