Vishay/Dale RWR80N49R9BSRSL
RWR80N49R9BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N49R9BSRSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N49R9BSRSL.pdf
Availability of RWR80N49R9BSRSL
QUANTITY
RWR80N49R9BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N49R9BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N49R9BSRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N49R9BSRSL
Related LinksRWR80N4, RWR80N49R9BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N49R9BSRSL Details Description
Related parts for RWR80N49R9BSRSL
OPTO SENSOR DUAL PKG SLOT TYPE datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430K OHM 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SMA BLKHD JACK REAR MT LG FLANGE datasheet.pdf
CAP PMI IND MINI CYLINDER GREEN datasheet.pdf
POT 20K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 24MM datasheet.pdf