Vishay/Dale RWR80N4R75FSB12
RWR80N4R75FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N4R75FSB12
Brief Description
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N4R75FSB12.pdf
Availability of RWR80N4R75FSB12
QUANTITY
RWR80N4R75FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N4R75FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N4R75FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N4R75FSB12
Related LinksRWR80N4, RWR80N4R75FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N4R75FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N4R75FSB12
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
SENSOR WET REFLECT SS HEAD 5M datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 124MA 2.9 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
2.5GHZ 0.9PF 1MOHM ACT VOLT PRBE datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 10D 4C datasheet.pdf