Vishay/Dale RWR80N5R62FSB12
RWR80N5R62FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N5R62FSB12
Brief Description
RES 5.62 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N5R62FSB12.pdf
Availability of RWR80N5R62FSB12
QUANTITY
RWR80N5R62FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N5R62FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N5R62FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N5R62FSB12
Related LinksRWR80N5, RWR80N5R62FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N5R62FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N5R62FSB12
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRL PROGR QUAD PLL CLK 20QSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
FUSE 500A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 441MA 830 MOHM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 12 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
SCR 600V 2700A B-PUK datasheet.pdf