Vishay/Dale RWR80N68R1FRRSL
RWR80N68R1FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N68R1FRRSL
Brief Description
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N68R1FRRSL.pdf
Availability of RWR80N68R1FRRSL
QUANTITY
RWR80N68R1FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N68R1FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N68R1FRRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N68R1FRRSL
Related LinksRWR80N6, RWR80N68R1FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N68R1FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N68R1FRRSL
IDC CABLE - MCG10K/MC10G/MCG10K datasheet.pdf
LED T-1 3/4 NYLON SOCKET datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
BOX OPEN BIN 24-3/4X12X4-1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 SKT RECP datasheet.pdf
M805 2C 2#12 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf