Vishay/Dale RWR80N68R1FRRSL
RWR80N68R1FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N68R1FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N68R1FRRSL.pdf
Availability of RWR80N68R1FRRSL
QUANTITY
RWR80N68R1FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N68R1FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N68R1FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N68R1FRRSL
Related LinksRWR80N6, RWR80N68R1FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N68R1FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N68R1FRRSL
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV+2LV SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO214AC datasheet.pdf