Vishay/Dale RWR80N7500FSRSL
RWR80N7500FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N7500FSRSL
Brief Description
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N7500FSRSL.pdf
Availability of RWR80N7500FSRSL
QUANTITY
RWR80N7500FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N7500FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N7500FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N7500FSRSL
Related LinksRWR80N7, RWR80N7500FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N7500FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N7500FSRSL
FUSE 1250A 1100V 3KN/110 AR datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEX STANDOFF 102MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DEVICE SERVER EMBEDDED 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf