Vishay/Dale RWR80N75R0FSB12
RWR80N75R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N75R0FSB12
Brief Description
RES 75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N75R0FSB12.pdf
Availability of RWR80N75R0FSB12
QUANTITY
RWR80N75R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N75R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N75R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N75R0FSB12
Related LinksRWR80N7, RWR80N75R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N75R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N75R0FSB12
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-DIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 17 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 2X60A 1200V V1-A datasheet.pdf
IC ADC 16B SER/PAR 250KSPS 48QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.96 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
2MM MGRID I/O HDR W/FNAIL GOLD 2 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf