Vishay/Dale RWR80N78R7FRB12
RWR80N78R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N78R7FRB12
Brief Description
RES 78.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N78R7FRB12.pdf
Availability of RWR80N78R7FRB12
QUANTITY
RWR80N78R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N78R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N78R7FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N78R7FRB12
Related LinksRWR80N7, RWR80N78R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N78R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N78R7FRB12
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1-5/8" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8CDIP datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.18UF RADIAL datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP F0 ZINC datasheet.pdf