Vishay/Dale RWR80N82R5FSBSL
RWR80N82R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N82R5FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N82R5FSBSL.pdf
Availability of RWR80N82R5FSBSL
QUANTITY
RWR80N82R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N82R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N82R5FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N82R5FSBSL
Related LinksRWR80N8, RWR80N82R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N82R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N82R5FSBSL
CONN HEADER 20POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.8V SC-82AB datasheet.pdf
IC TXRX BIDIR 0.7V 1CH 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 120K OHM 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO213AB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1A 168 MOHM SMD datasheet.pdf