Vishay/Dale RWR80N8660FRB12
RWR80N8660FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N8660FRB12
Brief Description
RES 866 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N8660FRB12.pdf
Availability of RWR80N8660FRB12
QUANTITY
RWR80N8660FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N8660FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N8660FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N8660FRB12
Related LinksRWR80N8, RWR80N8660FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N8660FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N8660FRB12
CABLE TIE MINI ORN 3.9" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC ETHERNET MAC 10-PORT 552-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf