Vishay/Dale RWR80N8660FSBSL
RWR80N8660FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N8660FSBSL
Brief Description
RES 866 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N8660FSBSL.pdf
Availability of RWR80N8660FSBSL
QUANTITY
RWR80N8660FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N8660FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N8660FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N8660FSBSL
Related LinksRWR80N8, RWR80N8660FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N8660FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N8660FSBSL
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
STRIP MARKER 17 SPCL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf