Vishay/Dale RWR80NR221FRB12
RWR80NR221FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR221FRB12
Brief Description
RES 0.221 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR221FRB12.pdf
Availability of RWR80NR221FRB12
QUANTITY
RWR80NR221FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR221FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80NR221FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR221FRB12
Related LinksRWR80NR, RWR80NR221FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR221FRB12 Details Description
Related parts for RWR80NR221FRB12
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
3P JUNIOR-TIMER GH datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
26 MODII HDR DRST SFMNT B/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
33000UF 6,3V 25,4X35 datasheet.pdf