Vishay/Dale RWR80NR261FRRSL
RWR80NR261FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR261FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR261FRRSL.pdf
Availability of RWR80NR261FRRSL
QUANTITY
RWR80NR261FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR261FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80NR261FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.261
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR261FRRSL
Related LinksRWR80NR, RWR80NR261FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR261FRRSL Details Description
Related parts for RWR80NR261FRRSL
FIXED IND 1MH 30A 14.3 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 12NS 208CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 14.22MM datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf