Vishay/Dale RWR80NR267FSS73
RWR80NR267FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR267FSS73
Brief Description
RES 0.267 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR267FSS73.pdf
Availability of RWR80NR267FSS73
QUANTITY
RWR80NR267FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR267FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80NR267FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.267
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR267FSS73
Related LinksRWR80NR, RWR80NR267FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR267FSS73 Details Description
Related parts for RWR80NR267FSS73
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
RES MO 1W 36 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 200UF 12V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE PIN datasheet.pdf
MICRO 25C P /33 10CR 72" datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" RBW JACKS NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf