Vishay/Dale RWR80NR332FRS73
RWR80NR332FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR332FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.332 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR332FRS73.pdf
Availability of RWR80NR332FRS73
QUANTITY
RWR80NR332FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR332FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80NR332FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.332
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR332FRS73
Related LinksRWR80NR, RWR80NR332FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR332FRS73 Details Description
Related parts for RWR80NR332FRS73
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TRANSFORMR COMMERCIAL CURRENT RL datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 13POS datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 46 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
TVS DIODE 44.5VWM 81VC SOD57 datasheet.pdf
OSC MEMS 15.365MHZ CMOS SMD datasheet.pdf