Vishay/Dale RWR80NR604FSRSL
RWR80NR604FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR604FSRSL
Brief Description
RES 0.604 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR604FSRSL.pdf
Availability of RWR80NR604FSRSL
QUANTITY
RWR80NR604FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR604FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80NR604FSRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR604FSRSL
Related LinksRWR80NR, RWR80NR604FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR604FSRSL Details Description
Related parts for RWR80NR604FSRSL
CAP CER 0.018UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
LED 2MM ROUND COOL WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 160MA 9.44 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf