Vishay/Dale RWR80NR750FRB12
RWR80NR750FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR750FRB12
Brief Description
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR750FRB12.pdf
Availability of RWR80NR750FRB12
QUANTITY
RWR80NR750FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR750FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80NR750FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR750FRB12
Related LinksRWR80NR, RWR80NR750FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR750FRB12 Details Description
Related parts for RWR80NR750FRB12
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 1.2MH 3A HORZ datasheet.pdf
CONN PIN SPRING-LOAD .441 20GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf