Vishay/Dale RWR80NR750FSRSL
RWR80NR750FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR750FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR750FSRSL.pdf
Availability of RWR80NR750FSRSL
QUANTITY
RWR80NR750FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR750FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80NR750FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR750FSRSL
Related LinksRWR80NR, RWR80NR750FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR750FSRSL Details Description
Related parts for RWR80NR750FSRSL
IC GATE NOR 1CH 2-INP 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .096/.384" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT datasheet.pdf
CTV 53C 53#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
3300UF 25V 16X25MM 105C 3000H datasheet.pdf