Vishay/Dale RWR80S1001BRS73
RWR80S1001BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1001BRS73
Brief Description
RES 1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1001BRS73.pdf
Availability of RWR80S1001BRS73
QUANTITY
RWR80S1001BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1001BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1001BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1001BRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1001BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1001BRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1001BRS73
CONN HR10A JACK 4POS FEMALE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG24 PNK 3/8" datasheet.pdf
DSUB POWER STB 8W8 PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CONVERTER BUCK 3A ADJ 70LGA datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf