Vishay/Dale RWR80S1001FRS73
RWR80S1001FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1001FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1001FRS73.pdf
Availability of RWR80S1001FRS73
QUANTITY
RWR80S1001FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1001FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1001FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1001FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1001FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1001FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1001FRS73
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 738V 4.5KA DISC 17MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/RED datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 99.3000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf