Vishay/Dale CMF555K3000BERE
CMF555K3000BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K3000BERE
Brief Description
RES 5.3K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K3000BERE.pdf
Availability of CMF555K3000BERE
QUANTITY
CMF555K3000BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K3000BERE
Internal Part NumberEIS-CMF555K3000BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K3000BERE
Related LinksCMF555K, CMF555K3000BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K3000BERE Details Description
Related parts for CMF555K3000BERE
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4 X 6 COVERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R048MP-5,0C1-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 T/H datasheet.pdf
LED COB CXB1512 3500K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf