Vishay/Dale RWR80S1001FRS73
RWR80S1001FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1001FRS73
Brief Description
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1001FRS73.pdf
Availability of RWR80S1001FRS73
QUANTITY
RWR80S1001FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1001FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1001FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1001FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1001FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1001FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1001FRS73
IC CPLD 72MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.50V SC70-4 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 100 OHM 32LBGA datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT-223 datasheet.pdf
OSC XO 127.794MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf