Vishay/Dale RWR80S1001FSS73
RWR80S1001FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1001FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1001FSS73.pdf
Availability of RWR80S1001FSS73
QUANTITY
RWR80S1001FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1001FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1001FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1001FSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1001FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1001FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S1001FSS73
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .050 VERT DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf