Vishay/Dale RWR80S1021FRRSL
RWR80S1021FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1021FRRSL
Brief Description
RES 1.02K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1021FRRSL.pdf
Availability of RWR80S1021FRRSL
QUANTITY
RWR80S1021FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1021FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1021FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1021FRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1021FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1021FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S1021FRRSL
IC REG LDO ADJ 0.75A TO263-5 datasheet.pdf
RES 59 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
INLET C16 4.8 QC 1.2MM PNL SNAP datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 14.35MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ANT PHANTOM UHF 490-512 NMO WHT datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 14-18 AWG TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf